Hydrangea petiolaris
Piękna przez cały rok
Hortensja pnąca to pochodzące z Azji (Chiny, Japonia) bardzo dekoracyjne pnącze o ciemnozielonych, sercowatych liściach i białych niewielkich kwiatach zebranych w baldachy (od maja do lipca). Dzięki czepnym korzeniom przybyszowym wspina się po chropowatych powierzchniach. Z początku rośnie dość wolno, po zaaklimatyzowaniu się nabiera tempa około jeden metr rocznie. Starsze okazy mogą wymagać korekcyjnego przycinania, gdyż pędy hortensji rosną na wszystkie strony tworząc wrażenie bałaganu i nieujarzmionego gąszczu.
Wymaga gleb żyznych i wilgotnych, stanowiska zacienionego i osłoniętego. Bardzo mrozoodporna. Polecana nie tylko jako dekoracyjne pnącze ogrodowe, także cenna roślina okrywowa do obsadzania zacienionych miejsc (także skarp).
+
Rodzina: Hydrangeaceae (Hortensjowate)
Wzrost: 10 do 20 m
Przyrost roczny: 1-2 m
Stanowisko: półcień, cień
Gęstość sadzenia: pojedynczo, 1-2 m
Podpory: mury, kratki, pergole
Waga 1m2: ok. 15 kg
Podpory
Hortensja pnąca jest pnączem samoczepnym, czepia się chropowatych powierzchni (ściany, mury, pnie drzew itp.) przy pomocy korzonków przybyszowych, może też rosnąć przy mocnych podporach. Przy elewacjach warto zapewnić jej dodatkową podporę w roli asekuracji: hortensja wytwarza dużą masę liści, które pod wpływem własnego ciężaru, szczególnie w czasie ulewy lub wichury, mogą się oderwać od ściany. Odpowiednim zabezpieczeniem mogą być drewniane kratownice, jeszcze lepiej metalowe kratki. Hortensja doskonale się sprawdza także na konstrukcjach wolnostojących, niekoniecznie przy murze budynku.
Zachęcamy do uprawy hortensji pnącej na naszych kolumnach w roli solitera. Od wielu lat uprawiamy na własne potrzeby hortensje w kolumnach, wyglądają świetnie o każdej porze roku – jej nagie pędy nawet zimą stwarzają wrażenie jakby pąki w każdej chwili miały się rozwinąć; kiedy roślina jest ulistniona, kolumna jest zupełnie niewidoczna.