Vitaceae / dorasta do 10m, 1-2m rocznie / stanowisko: słońce, półcień, cień

„Dzikie wino” – jedna z najpopularniejszych u nas roślin pnących: dzięki dużej sile wzrostu i małym wymaganiom co do stanowiska oraz gleby porasta budynki, płoty, słupy energetyczne i balkony w całej Polsce. Liście na długich ogonkach, pięciolistkowe, ząbkowane, zielone przebarwiające się jesienią w różnych odcieniach czerwieni. Kwiaty niepozorne, zielonkawobiałe, zebrane w baldachogrona; jesienią owoce – ciemnoniebieskie lub granatowe jagody pokryte nalotem. Wspina się dzięki wijącym się pędom i wąsom czepnym – wymaga więc podpór;  odmiana „Murorum” na końcach wąsów czepnych  wykształca przylgi dzięki którym może porastać nawet gładkie ściany.

 

Winobluszcz pięciolistkowy to roślina bardzo niewymagająca - tutaj pędy wyrastają "wprost z betonu"; roślina ta nie stanowi jednak zagrożenia dla budowli.

Winobluszcz pięciolistkowy to roślina bardzo niewymagająca – tutaj pędy wyrastają „wprost z betonu”; roślina ta nie stanowi jednak zagrożenia dla budowli.

Owoce winobluszcza

Owoce winobluszcza

 

Podpory

Winobluszcz zagospodaruje niemal każdą podporę: słup, nagą ścianę (odmiana 'Murorum’ jest samoczepna lepiej jednak wesprzeć ją dodatkowo kratą lub linami by uniknąć oderwania się masy liści pod wpływem ich ciężaru), kratę, pergolę, trejaż, każdy układ lin rozmieszczonych poziomo i pionowo w odległości do 50 cm od siebie. Na pojedynczej pionowej linie będzie wyglądać rachitycznie, niewłaściwe są także podpory rozchodzące się pod kątem, wachlarzowato.

 

Odmiany

Parthenocissus quinquefolia var. murorum - odmiana o wąsach czepnych wyposażonych w przylgi, dzięki czemu rośnie nie tylko przy podporach ale także samodzielnie pnie się po – nawet gładkich – powierzchniach.

Parthenocissus quinquefolia var. murorum – odmiana o wąsach czepnych wyposażonych w przylgi, dzięki czemu rośnie nie tylko przy podporach ale także samodzielnie pnie się po – nawet gładkich – powierzchniach.

 

Odmiana "Yellow Wall" - jesienia liście przebarwiają się na żółto.

Odmiana „Yellow Wall” – jesienia liście przebarwiają się na żółto.

Parthenocissus quinquefolia 'Troki' wyselekcjonowana w Polsce odmiana o głębszym wybarwieniu liści.

Parthenocissus quinquefolia 'Troki’ – wyselekcjonowana w Polsce odmiana o głębszym wybarwieniu liści.

Parthenocissus quinquefolia "Star Showers" - forma pstrolistna.

Parthenocissus quinquefolia „Star Showers” – forma pstrolistna.