Ranunculaceae / dorasta 1-10m, nawet do 6m rocznie / stanowisko najczęściej słoneczne


Powojniki to najczęściej byliny lub krzewy pnące. Do wspinania potrzebują podpór wokół których owijają się ogonkami liściowymi lub wąsami czepnymi. Uprawiane są głównie ze względu na obfite i wyraziste kwiaty, na świecie jest ich około 200 gatunków i kilka tysięcy odmian. Wśród ich wielkiej różnorodności znajdziemy takie o kwiatach bardzo małych lub bardzo dużych (1 do około 30 cm), o silnym lub słabym wzroście, dające się prowadzić jako pnącza lub świetne jako rośliny okrywowe. Po przekwitnięciu roślinę zdobią interesujące owoce – kształtem przypominają małe, puszyste peruczki otrzymujące się na roślinie często całą zimę.

Mrozoodporność

Większość odmian i gatunków spotykanych w handlu jest całkowicie mrozoodporna; warto jednak szczególnie w przypadku młodych roślin zadać sobie trud okrycia podstawy rośliny (o pędy nie warto się martwić: nawet jeśli przemarzną powinny wiosną bez trudu odbić z nieuszkodzonej mrozem podstawy).

Stanowisko i wymagania

Większość powojników preferuje stanowisko słoneczne, jednak ich „nogi” powinny być zabezpieczone przed nagrzewaniem: dobrze czują się podsadzone np. niskimi bylinami o płytkim systemie korzeniowym lub systematycznie mulczowane. Na stanowiskach cienistych dobrze rosną np. 'Moonlight’, 'Nelly Moser’ czy powojniki z grupy Atragene. Powojniki wymagają gleb zasobnych, przepuszczalnych i wilgotnych.

Cięcie

Wiosną wymagane jest cięcie według jednego z systemów: – wcale (np. Grupa Atragene) – jedynie cięcie sanitarne jeśli jest konieczne lub mające na celu odmłodzenie rośliny, – słabo (np. Grupa Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące) – na wysokości około 150cm, – silnie (np. Grupa Wielkokwiatowe Późno Kwitnące, Viticella) – na wysokości około 30-40 cm.

Podpory

Powojniki przytrzymują się podpór przy pomocy ogonków liściowych. Idealnymi podporami dla nich są nasze kratki do pnączy, trejaże, liny stalowe o średnicy 3-4 mm. Wysokość i wytrzymałość podpór należy dobierać do konkretnych odmian. Dla większości odmian o średnim wzroście idealne podpory stanowi nasz system Zielony Front: doskonale eksponuje rośliny, pozwala je umieścić w przestrzeni ogrodowej, podpora jest mocna a jednocześnie wystarczająco cienka by ogonki liściowe mogły się skutecznie owinąć.

Powojniki 'Ernest Markham' i 'Generał Sikorski' na naszych kolumnach.

Powojniki 'Ernest Markham’ i 'Generał Sikorski’ na naszych kolumnach.

Ogonki liściowe powojnika owinięte wokół drutu.

Ogonki liściowe powojnika owinięte wokół drutu.

 

Gatunki i odmiany

Clematis to około 200 gatunków i kilka tysięcy odmian!

Clematis 'Paul Farges’
syn. C. 'Summer Snow’ należy do grupy Vitalba . Jeden z najlepszych powojników do tworzenia gęstych, zielonych zasłon: pełen wigoru, całkowicie mrozoodporny, z niewielkimi wymaganiami co do gleby czy nasłonecznienia (toleruje zakres od umiarkowanego cienia do pełnego słońca; należy jedynie pilnować, by strefa korzeniowa była ocieniona). Dorasta do 6m (w ciągu roku przyrosty mogą osiągnąć nawet 4m) i przez całe lato (od lipca do października) pokryty jest niezwykle obficie niedużymi białymi kwiatami a żywo zielone liście utrzymują się na roślinie nawet do listopada. Zalecane jest silne cięcie rośliny wiosną: kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach. Idealny do sadzenia przy płotach, pokrywania pergol, osłaniania nieatrakcyjnych budynków.
Wyróżniony AGM (Award of Garden Merit) – nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

Clematis 'Paul Farges' (Summer Snow)

Clematis 'Paul Farges’ (Summer Snow)

Clematis 'Lambton Park', grupa Tangutica

Clematis 'Lambton Park’, grupa Tangutica

Clematis vitalba - Powojnik pnący, gatunek rodzimy.

Clematis vitalba – Powojnik pnący, gatunek rodzimy.

Clematis 'Jan_Pawel_II'

Clematis 'Jan Pawel II’

Powojnik 'Anita' na kratkach

Powojnik 'Anita’ na kratkach

Powojnik 'Niobe'

Powojnik 'Niobe’