Ranunculaceae / dorasta 1-10m, nawet do 6m rocznie / stanowisko najczęściej słoneczne
Powojniki to najczęściej byliny lub krzewy pnące. Do wspinania potrzebują podpór wokół których owijają się ogonkami liściowymi lub wąsami czepnymi. Uprawiane są głównie ze względu na obfite i wyraziste kwiaty, na świecie jest ich około 200 gatunków i kilka tysięcy odmian. Wśród ich wielkiej różnorodności znajdziemy takie o kwiatach bardzo małych lub bardzo dużych (1 do około 30 cm), o silnym lub słabym wzroście, dające się prowadzić jako pnącza lub świetne jako rośliny okrywowe. Po przekwitnięciu roślinę zdobią interesujące owoce – kształtem przypominają małe, puszyste peruczki otrzymujące się na roślinie często całą zimę.
Mrozoodporność
Większość odmian i gatunków spotykanych w handlu jest całkowicie mrozoodporna; warto jednak szczególnie w przypadku młodych roślin zadać sobie trud okrycia podstawy rośliny (o pędy nie warto się martwić: nawet jeśli przemarzną powinny wiosną bez trudu odbić z nieuszkodzonej mrozem podstawy).
Stanowisko i wymagania
Większość powojników preferuje stanowisko słoneczne, jednak ich „nogi” powinny być zabezpieczone przed nagrzewaniem: dobrze czują się podsadzone np. niskimi bylinami o płytkim systemie korzeniowym lub systematycznie mulczowane. Na stanowiskach cienistych dobrze rosną np. 'Moonlight’, 'Nelly Moser’ czy powojniki z grupy Atragene. Powojniki wymagają gleb zasobnych, przepuszczalnych i wilgotnych.
Cięcie
Wiosną wymagane jest cięcie według jednego z systemów: – wcale (np. Grupa Atragene) – jedynie cięcie sanitarne jeśli jest konieczne lub mające na celu odmłodzenie rośliny, – słabo (np. Grupa Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące) – na wysokości około 150cm, – silnie (np. Grupa Wielkokwiatowe Późno Kwitnące, Viticella) – na wysokości około 30-40 cm.
Podpory
Powojniki przytrzymują się podpór przy pomocy ogonków liściowych. Idealnymi podporami dla nich są nasze kratki do pnączy, trejaże, liny stalowe o średnicy 3-4 mm. Wysokość i wytrzymałość podpór należy dobierać do konkretnych odmian. Dla większości odmian o średnim wzroście idealne podpory stanowi nasz system Zielony Front: doskonale eksponuje rośliny, pozwala je umieścić w przestrzeni ogrodowej, podpora jest mocna a jednocześnie wystarczająco cienka by ogonki liściowe mogły się skutecznie owinąć.

Ogonki liściowe powojnika owinięte wokół drutu.
Gatunki i odmiany
Clematis to około 200 gatunków i kilka tysięcy odmian!
Clematis 'Paul Farges’
syn. C. 'Summer Snow’ należy do grupy Vitalba . Jeden z najlepszych powojników do tworzenia gęstych, zielonych zasłon: pełen wigoru, całkowicie mrozoodporny, z niewielkimi wymaganiami co do gleby czy nasłonecznienia (toleruje zakres od umiarkowanego cienia do pełnego słońca; należy jedynie pilnować, by strefa korzeniowa była ocieniona). Dorasta do 6m (w ciągu roku przyrosty mogą osiągnąć nawet 4m) i przez całe lato (od lipca do października) pokryty jest niezwykle obficie niedużymi białymi kwiatami a żywo zielone liście utrzymują się na roślinie nawet do listopada. Zalecane jest silne cięcie rośliny wiosną: kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach. Idealny do sadzenia przy płotach, pokrywania pergol, osłaniania nieatrakcyjnych budynków.
Wyróżniony AGM (Award of Garden Merit) – nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

Clematis 'Paul Farges’ (Summer Snow)

Clematis 'Lambton Park’, grupa Tangutica

Clematis vitalba – Powojnik pnący, gatunek rodzimy.

Clematis 'Jan Pawel II’

Powojnik 'Anita’ na kratkach

Powojnik 'Niobe’