Winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata

Winobluszcz trójklapowy na budynku w Barcelonie
Winobluszcz trójklapowy na budynku w Barcelonie

Wspaniały i samoczepny

Winobluszcz trójklapowy – wspaniałe, pochodzące z Azji pnącze, które wykształconymi na końcach wąsów czepnych przylgami mocno przywiera do powierzchni dzięki czemu potrafi zasiedlać wielkie połacie nawet gładkich powierzchni – ścian, murów, płotów, często całych budynków. Piękne, błyszczące, skórzaste, trójklapowe liście przebarwiają się jesienią z zielonego na różne odcienie oranżu, czerwieni i fioletu. Pierwsze zimowe przymrozki najpierw ścinają liście, które prawie równocześnie opadają, nieco dłużej na roślinie pozostają ogonki liściowe.

Roślina ma niewielkie wymagania co do gleby, najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie nawet w umiarkowanym cieniu. W zimniejszych regionach może podmarzać, warto sadzić bardziej odporne formy szczepione na winobluszczu pięciolistkowym lub zaroślowym.

+

Rodzina: Winoroślowate (Vitaceae)
Wzrost: do 18 m
Przyrost roczny: 1-2 m
Stanowisko: słońce, półcień, cień
Gęstość sadzenia: pojedynczo, co kilka metrów
Podpory: samoczepny! – mury, ściany
Waga 1m2: ok. 15 kg

Winobluszcz trójklapowy jest rośliną miododajną. Od lipca niepozorne, zebrane w baldachogrona zielonkawe kwiaty, wabią roje owadów. Po około miesiącu równie nagle jak masowe pojawienie się owadów rozpoczyna się opadanie płatków kwiatów i przez kilka tygodni roślina sypie szybko usychającymi drobinami które zaścielają podłoże (…trzeba zamiatać). Jesienią pojawiają się niebieskie jagody, chętnie zjadane przez ptaki przez całą zimę. Od wczesnej wiosny w gąszczu urzędują kosy, które wiją w nim gniazda, wychowują potomstwo.


Odmiany

Parthenocissus tricuspidata „Veitchii” jest najbardziej rozpowszechnioną i polecaną przez nas odmianą o pięknych błyszczących liściach. Spotyka się również odmiany: „Green Spring” z czerwonym unerwieniem, „Diamond Mountains” o grubo ząbkowanych liściach, „Fenway Park” z jasnozielonym zabarwieniem, oraz „Lowii” o drobniejszym pokroju liściach.


Podpory – niepotrzebne!

Winobluszcz trójklapowy jest rośliną samoczepną, pnie się po powierzchniach z pomocą doskonałych przylg – nie pnie się po ażurowych podporach – instalowanie kratek czy lin absolutnie mija się z celem. Zapewniamy, że roślina skrzętnie takie podpory ominie, chyba że liny, czy pręty krat będą słusznej grubości (rzędu kilkunastu milimetrów) tym samym oferują jakąś rozwiniętą powierzchnię. Nie zmienia to faktu, że winobluszcz trójklapowy jest wspaniałym pnączem, które polecamy do zazieleniania każdej powierzchni.

Winobluszcz trójklapowy bardzo skutecznie i mocno przywiera do podłoży przylgami ale jego pędy nie są bardzo mocne – nawet te stare i grube są raczej kruche, dlatego stosunkowo łatwo można go oderwać od podłoża. Po takiej operacji na ścianie zazwyczaj pozostają same przylgi których trudno się pozbyć – skupiska wypukłych plamek o średnicy około dwóch do trzech milimetrów. Również z tego powodu (rzadko) zdarzają się obrywy winobluszcza, powodowane np. przez huraganowy wiatr. Uważamy że nie trzeba tego traktować jako katastrofę, raczej jako dobrodziejstwo – swoistą samokontrolę wzrostu; „odklejone” fragmenty wystarczy odciąć, a pnącze bardzo szybko podejmie wzrost w górę.


/ Inne pnącza