Vitaceae / dorasta do 10-20m,  1-2m rocznie / stanowisko: słońce, półcień


Wspina się za pomocą wąsów czepnych zakończonych przylgami. Pnącze doskonale nadające się do pokrywania nawet bardzo gładkich powierzchni – przywiera do nich przylgami wykształconymi na końcach wąsów czepnych. Są one bardzo silnie przytwierdzone do powierzchni – roślinie nie zagraża oderwanie nawet przez bardzo silny wiatr. Liście na długich ogonkach, zielone, błyszczące, skórzaste, trójklapowe pięknie przebarwiają się jesienią na różne odcienie oranżu, czerwieni i fioletu. Pokrywają olbrzymie połacie ścian, murów, płotów. Latem niepozorne, biało zielonkawe kwiaty, później niebieskie jagody chętnie zjadane przez ptaki w zasadzie przez całą zimę.

Winobluszcz trójklapowy nie pnie się po ażurowych podporach, jest rośliną samoczepną, pnącą się po powierzchniach. Pędy winobluszcza nie owijają się, a przylgi które wykształca potrzebują płaskiej powierzchni. W przypadku tego pnącza instalowanie kratek czy lin absolutnie mija się z celem. Nie zmienia to faktu że winobluszcz trójklapowy jest wspaniałym pnączem, które polecamy do zazieleniania każdej powierzchni.

 

 Parthenocissus tricuspidata - winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata – winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata - winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata – winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz śmieci

Winobluszcz śmieci

 

Stanowisko i wymagania

Ma niewielkie wymagania co do gleby, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. W zimniejszych regionach może podmarzać – warto sadzić całkowicie mrozoodporne formy szczepione.

Gatunki i odmiany

Parthenocissus tricuspidata "Veitchii"

Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii’ – najczęściej spotykana odmiana, o bardzo błyszczących liściach.