Vitaceae / dorasta do 15m, do 4m rocznie / stanowisko: słońce, półcień


Rośliny należące do rodziny winoroślowatych rozpowszechnione są na całym świecie. Do najpopularniejszych należą z pewnością gatunki jadalne (winogrona) – uprawiane szczególnie w cieplejszych regionach. Zazwyczaj rosną silnie, owijają się wokół podpór przy pomocy wąsów czepnych.

 

Podpory

Liny rozmieszczone poziomo, trejaże, kratki.

winogrona-kratki

Winorośl na kratkach, z lewej stara roślina, z prawej dwuletnie sadzonki.

Gatunki i odmiany

Vitis amurensis – winorośl amurska
To bardzo mrozoodporne pnącze pochodzące z terenów wschodniej Azji ma niewielkie wymagania co do podłoża. Dorasta do 15 m dając do 2 m przyrostów rocznie. Liście podobne do winorośli właściwej: trzy- lub pięcioklapowe, mięsiste, wyraźnie unerwione, przebarwiające się jesienią czerwono. Kwiaty od maja do czerwca. Owoce drobne i kwaśne – ale jadalne.  Jest pnączem idealnym do kreowania zwartych, zielonych ścian – gęste liście świetnie chronią prywatność ogrodowego zakątka, zapewniają chłodny, głęboki cień. Nie sprawia kłopotów – nie jest podatne na choroby czy szkodniki, nie zawiedzie zimą.

 

Winorośl amurska na kolumnie, w pojemniku.

Winorośl amurska na kolumnie, w pojemniku.

 

Vitis riparia- winorośl pachnąca
Winorośl pachnąca to silne, zdrowe pnącze dorastające do 12m (rocznie ok. 2m). Jego ojczyzną jest Ameryka Północna skąd winorośl została przywieziona do Europy na fali importowania nowych taksonów roślin w XVIII lub XIXw. Ma niewielkie wymagania co do gleby i stanowiska, najlepiej rośnie jednak w miejscach wilgotnych, dobrze nasłonecznionych i żyznych (jej zwyczajowa nazwa w Ameryce to „River Bank Grape” – winorośl nadbrzeżna). Liście duże, zielone, jesienią przebarwiają się na żółto; kwiaty beżowe, zebrane w grona, miododajne i pachnące. Owocami są typowe dla rodzaju Vitis zebrane w grona jagody. Winorośl pachnąca owocuje jednak rzadko a jej owoce są niewielkie i cierpkie. Jest bardzo mrozoodporna, dobrze znosi susze. Z uwagi na silny wzrost i dużą wytrzymałość polecana na ekrany akustyczne a także do przykrywania brzydkich budynków, altanek, wysokich ogrodzeń.

Winorośl pachnąca

Winorośl pachnąca

 

Vitis coignetiae – winorośl japońska
Vitis vinifera – winorośl właściwa