Kolumny do pnączy

Wolnostojące podpory do pnączy.

Kolumny
Bluszcze prowadzone na kolumnach

Lekkie i stabilne

Nasze kolumny to optycznie lekkie, lecz stabilne i wytrzymałe podpory do pnączy. Umożliwiają eksponowanie pnączy w otwartej przestrzeni bez murów czy ścian, dzięki nim pnącza mogą występować w roli niewielkich drzew, czy krzewów. Ażurowe kolumny można ze sobą łączyć tworząc konstrukcje o pożądanej wysokości, podwyższać możemy je sukcesywnie – gdy rośliny osiągną już wysokość bazowego elementu. Kolumny są wykonane ze spawanego drutu o średnicy 6 mm, a ocynk ogniowy trwale zabezpiecza je przed korozją. Na kolumnach można prowadzić dowolne pnącza wieloletnie i jednoroczne, a także fasolę, pomidory, chmiel itp. Pojedyncze stanowią idealną podporę dla powojników czy bluszczy, spięte w wyższe konstrukcje mogą podpierać nieco wyższe i cięższe rośliny np. kokornak czy winobluszcze.

Nasz system został nagrodzony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich „Gardenia” i wyróżniony w konkursie o „Zielony Laur” na Targach Zieleń to Życie w Warszawie w tym samym roku. Kolumny ZIELONY FRONT został objęte ochroną patentową.

Rośliny uprawiane w pojemnikach z kolumnami dają się łatwo przenosić i przewozić, bywają wykorzystywane w sezonowych punktach gastronomicznych jako urozmaicenie ogródków piwnych czy tarasów.

Kolumny są wykorzystywane przez florystów do hodowania i pozyskiwania długich pędów z kwiatami, są cenione przez kolekcjonerów np. powojników ponieważ nawet na ograniczonej przestrzeni doją możliwość kontrolowanej uprawy wielu odmian.

+

Cztery wysokości do wyboru
180 cm, 150 cm, 100 cm, 60 cm

Średnica: 23 cm
Grubość drutu: 6 mm

Wymiary kolumn

Kolumny można przedłużać łącząc je ze sobą jedna nad drugą


Dla każdego pnącza

Na kolumnach można prowadzić wszystkie znane nam pnącza które nie potrzebują bardzo dużych podpór. Rośliny czepiające się podpór pędami, wąsami czepnymi czy ogonkami liściowymi poradzą sobie same – powojniki, winorośle, kokornak, a te pozbawione tych adaptacji możemy bez trudu sami zaplatać na konstrukcji – bluszcz, hortensja pnąca czy róże pnące. Większe pnącza jak wisteria mogą po kilku latach wzrostu wymagać czegoś większego – wyższego i/lub o większej średnicy. Kolumny są solidnie wykonane i można je przedłużać, ale w granicach rozsądku, zbyt wysoka konstrukcja – od trzech metrów wzwyż z pewnością będzie wymagać np. odciągów linowych.

Nasze kolumny doskonale sprawdzają się w ogródkach do prowadzenia jeżyn, fasoli, pomidorów i pnączy jednorocznych – jak powój, ipomea, czy kobea; sprawdzają się we wnętrzach jako podpora do pnączy egzotycznych


Solidne i trwałe

Kolumny są trwałe – wielokrotnego użytku, jeżeli zmienimy koncepcję, to po oczyszczeniu ze starej rośliny możemy je wykorzystywać w kolejnych sezonach w zupełnie innym kontekście. Kolumny są ocynkowane ogniowo – zanurzane w płynnym cynku, początkowo lśniąca powłoka z czasem się utlenia, szarzeje i matowieje tak, że nie rzuca się w oczy; powłoka cynkowa zabezpiecza przed korozją na wiele lat.

W przeciwieństwie do podpór składanych nasze kolumny są wystarczająco sztywne i stabilne, o ile będą solidnie posadowione w donicy, czy w gruncie to na pewno się nie pogną i nie „złożą” pod ciężarem rośliny.


Opcje mocowania

Mocowanie

Mocowanie jest elementem dodatkowym, który nie zawsze jest potrzebny – kolumnę można po prostu wkopać na kilkadziesiąt centymetrów w grunt. Jeżeli roślina ma być prowadzona w pojemniku zazwyczaj najlepiej umieścić w nim kolumnę przed sadzeniem, napełnić podłożem i wysadzić roślinę.

Stalową obręcz z czterema szpilami mocuje się do podstawy kolumny przy pomocy trzech zacisków kabłąkowych – w komplecie. Całość można wbić w glebę na poziomie gruntu lub w uprzednio wykopanym dole. Szpile o długości 40 cm wykonane są z karbowanego drutu 8 mm, całość jest ocynkowana ogniowo.

Jeżeli chcemy aby kolumna była wyższa przez połączenie kilku elementów – np. 2 x 180 cm, to powinniśmy przewidzieć dodatkowe zabezpieczenie żeby całość się nie przewróciła pod naporem wiatru. Sprawdzoną metodą jest wykonanie trzech odciągów ze stalowych lin połączonych z zakotwionymi w gruncie solidnymi szpilkami.


Dostępne od ręki

/ Sprzedaż

Kolumny są w naszym sklepie internetowym. Oczywiście są sztywne i tak jak kratki wysyłamy je w całości – bez zginania, Są to elementy przestrzenne, więc w jednej paczce możemy wysłać maksymalnie trzy sztuki o wysokości 180 cm. Większe ilości wysyłamy również spedycją na paletach EUR. Wysyłamy je od lat w każdy zakątek Polski.