Stalowe kratki to doskonałe rozwiązanie kiedy chcemy zazielenić jakąś powierzchnię przy pomocy pnączy niesamoczepnych. Pozwalają ożywić mury i betonowe płoty, garaże czy szopki na narzędzia ale też tworzyć ażurowe przegrody, zielone przepierzenia. Kratki są bardzo dobrą podporą dla wszystkich roślin czepiających się pędami lub przy pomocy wąsów czepnych; są idealne do róż, winorośli, powojników, winobluszczów, hortensji pnącej, dławisza czy rdestówki auberta. Zamocowane przy ścianach dają roślinom podstawowe oparcie „mechaniczne” jednocześnie organizują je w zaplanowany przez nas sposób. Ważne informacje które pnącza rosną optymalnie na kratkach na końcu tej strony »

+ Kratki w naszym sklepie internetowym » sklep.zielonyfront.pl/kratki

Proste i trwałe


Trwałość oraz szybka i wygodna instalacja sprawia że kratki wybierane są często jako podpory do zazielenienia większych połaci, choć równie dobrze sprawują się pojedynczo, czy w układach po kilka sztuk, w rytmie, z przerwami itp. Wykonanie z solidnego drutu 5 mm zapewnia sztywność konstrukcji i wytrzymałość, ocynk ogniowy trwale zabezpiecza kratki przed korozją.

Nasze kratki do pnączy można mocować na płaszczyznach – na ścianach czy murach, oraz do słupków czy też prostopadle do płaszczyzn, jak panele ogrodzeniowe. Kratki dostarczamy zawsze z kompletem odpowiednich mocowań, zależnie od przeznaczenia – z hakami dystansowymi lub mocowaniami do słupków.

Wymiary

Oferujemy kratki w czterech szerokościach: 120, 90, 60 i 45 centymetrów. Wysokość jest stała i wynosi 180 cm.
kratki na pnacza wymiary


Do pobrania

pdfKratki do pnączy
» PDF, 12.6 MB

pdfInstrukcja montażu
» PDF, 1.08 MB

Kratki mocowane do murów


Do płaskich powierzchni kratki mocuje się w pięciu punktach za pomocą haków dystansowych, odległość zamocowanej konstrukcji od ściany wynosi 10 cm, w cenie każdej kratki jest pięć haków mocujących. Proste i solidne cynkowane haki z płaskownika 25 x 5 mm przykręca się do ściany odpowiednimi śrubami, zazwyczaj są to ramowe kołki rozporowe 8×80. Instrukcja montażu kratek do pobrania PDF, 1.08 MB

Kratki można mocować poziomo lub pionowo, a mocując je sąsiadująco można uzyskać długie ciągi.

Kratki obrosnięte winoroślą

Kratki

Winorośl na kratkach 120 cm.

Kratka + winorośl

Kratki 45 x 180 cm z bluszczem w wąskiej uliczce

Bluszcz na kratkach 45 cm.

Kratki są idealnym rozwiązaniem na urozmaicenie zieleni autostradowej: betonowe segmenty barier akustycznych mogą porastać jedynie rośliny samoczepne, poprzez zamontowanie kratek znacznie poszerza się wachlarz roślin, które można wykorzystać na ekranach.
Haki mocujące

Cena każdej kratki obejmuje elementy mocujące. Standardowo to pięć haków typu „L”. Pięć punktów mocujących to optymalne rozwiązanie zapewniające stabilność i wytrzymałość.

Mocowanie kratki - hak L - ocynk termodyfuzyjny

Wszystkie elementy mocowania są cynkowane termodyfuzyjnie, co zapewnia bardzo dobrą odporność na korozję, powłoka ochronna jest szara i matowa.

Kratki do pnączy + słupki


Nasze kratki w połączeniu z popularnymi, ogrodowymi słupkami z drewna to efektowny i prosty sposób na wydzielenie fragmentu ogrodu, osłonięcie tarasu, śmietnika, stworzenie „zielonej” zasłony optycznej; ocynkowana stal w połączeniu z drewnem daje poczucie swoistej surowej elegancji.

To dobra alternatywa dla drewnianych paneli ogrodowych; zamiast opatrzonej, rustykalnej formy proponujemy wprowadzić do ogrodu nowocześnie wyglądające kratki. Pnącza będą zachwycone.

Powojnik na kratkach ograniczających taras.

Powojnik na kratkach ograniczających taras.

Powojnik „Paul Farges”

W sytuacji ze zdjęcia kratki zostały zamocowane do sosnowych kantówek 7×7 cm, osadzonych przy pomocy kotew wbijanych. Słupków oraz kotew nie dostarczamy, są powszechnie dostępne. Słupki mogą być tej samej wysokości co kratki, mogą być od nich dłuższe lub też nieco krótsze – kratki są na tyle sztywne że mogą przestawać górą do około 30 cm.

Układy kratek.
Kratki można łączyć w dowolne układy; różne rozmiary dostępnych paneli pozwalają na łatwe dopasowanie do naszych potrzeb.
Mocowania do słupków

Nasze kratki wyposażone w mocowania typu „S” można instalować do słupków drewnianych i stalowych, ścian murowanych, żelbetu, kamienia itp.; mogą być mocowane w pionie lub w poziomie.

Mocowanie do słupka

Kratki można przykręcać wykorzystując blaszki nośne z podłużnym otworem do regulacji, lub używając jedynie blaszki dociskowej i podkładki z tworzywa. W zestawie dostarczamy wkręty do drewna.

Mocowanie do słupka

pdfInstrukcja montażu
» PDF, 1.08 MB

*

Niezależnie od wybranego wariantu mocowania kratki zawsze dostarczamy z mocowaniami, cena nie ulega zmianie. W zamówieniu prosimy podawać które mocowania mamy dostarczyć: Mocowanie „L” (5 szt.) lub  Mocowanie „S” (6 szt.).

Pnącza, które można sadzić przy kratkach


Kratki są bardzo dobrą podporą dla wszystkich roślin czepiających się pędami lub przy pomocy wąsów czepnych. Kombinacja rośliny i podpory zależy od naszej wizji, także od tego czy pnącze ma spełnić określoną funkcję w architekturze, czy też szukamy odpowiedniej podpory do ulubionej rośliny.
Pnącza, które można sadzić przy kratkach:

Akebia (Akebia quinata)
*Bluszcz (Hedera helix) – czytaj poniżej!
Dławisz (Celastrus orbiculatus)
Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)
Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla)
Milin (Campsis radicans)
Powojnik (clematis sp.)
Rdestówka Auberta (Fallopia aubertii)
Róże pnące (Rosa sp.)
Winnik (Ampelopsis)
Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)
Winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus inserta)
Winorośl (Vitis species)


Kratki oczywiście sprawdzą się także jako podpora dla pnączy jednorocznych – jak powój, ipomea czy fasola, również do jeżyn i malin, sprawdzają się również jako podpora do pnączy egzotycznych.


*Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest pnączem samoczepnym, nie owija się wokół lin czy prętów, przywiera do powierzchni swoiście w nią wrastając. Stosowanie podpór bywa zasadne gdy nie zależy nam żeby bluszcz rósł wysoko, ale raczej żeby szybko zarósł jakąś powierzchnię do niedużej wysokości. Mamy wtedy możliwość ręcznego zaplatania długich pędów roślin na podporze, przyspieszając w ten sposób zazielenienie. Przy mniejszych założeniach instalacja podpory może pełnić też funkcję dyscyplinującą – granice podpory mogą sugerować dokąd roślina ma rosnąć, resztę regularnie tniemy.


Do sadzenia przy ażurowych podporach NIE NADAJE SIĘ Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata), który jest rośliną samoczepną, pnącą się po powierzchniach. Pędy winobluszcza nie owijają się, a przylgi które wykształca potrzebują płaskiej powierzchni. W przypadku tego pnącza instalowanie kratek czy lin absolutnie mija się z celem. Nie zmienia to faktu że winobluszcz trójklapowy jest wspaniałym pnączem, które polecamy do zazieleniania każdej powierzchni.


*

+ Kratki w naszym sklepie internetowym » sklep.zielonyfront.pl/kratki
+

Aby ułatwić dobór pnącza i podpory stworzyliśmy tabelę z dwudziestoma roślinami. Nasze pnączowe ABC zawiera najważniejsze informacje o ich właściwościach i wymaganiach.

pdfPnącza – ABC
» PDF, 75 KB