Araliaceae / dorasta do 10-20m, 1m rocznie / stanowisko: półcień, cień

Zimozielone pnącze pospolite w całej Europie (oprócz jej północnych krańców). W Polsce często spotykany w ogrodach, parkach, lasach. Na młodych, giętkich łodygach wytwarzają się czepne korzenie przybyszowe, dzięki którym bluszcz wspina się po murach, ścianach, pniach drzew. Liście trój- lub pięcioklapowe, ciemnozielone z siatką jaśniejszych nerwów. Stare łodygi drewnieją (mogą osiągać nawet około 0,5 m obwodu). Na starszych, dobrze doświetlonych  roślinach w nieco łagodniejszym klimacie (występują np. w zachodniej Polsce, natomiast we wschodniej rzadko się je widzi) pojawiają się pędy kwitnące i owocujące; nie wytwarzają one korzeni przybyszowych a liście tracą kształt klapowy – są jajowate lub romboidalne. Kwiaty zebrane w baldachy pojawiające się od sierpnia do października są bardzo miododajne i wabią liczne owady; owoce (dojrzewające wiosną granatowe jagody zebrane w grona) są pożywieniem ptaków, dla ludzi trujące.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity

Bluszcz jest równocześnie świetną rośliną okrywową.

Bluszcz jest równocześnie świetną rośliną okrywową.

Bluszcz cięcie

Bluszcz warto przycinać do pożądanego kształtu i wielkości: jeśli puści się go na żywioł, będzie w stanie skonsumować niemal każdą powierzchnię.

 

Stanowisko i wymagania

Bluszcz pospolity jest rośliną o niewielkich wymaganiach: rośnie na glebach przeciętnych choć preferuje próchnicze. Młode okazy lepiej się czują na stanowiskach ocienionych, bardziej zasobnych w wodę; dobrze ukorzeniony i rozrośnięty bluszcz pokrywa jednak nasłonecznione mury czy skały i dobrze znosi suszę. Rośnie dość wolno, jest za to bardzo długowieczny.

 

Podpory

Bluszcz pospolity rosnący przy ścianie nie wymaga podpór – jest pnączem samoczepnym; nie owija się wokół lin czy prętów, lecz przywiera do powierzchni swoiście w nie wrastając. Problem mogą stanowić dla niego bardzo gładkie powierzchnie jak szkło, blacha itp.

Zasadne jest stosowanie podpór przy bluszczu kiedy chcemy przyspieszyć zarośnięcie jakiejś powierzchni do niedużej wysokości. Możemy wtedy ręcznie zaplatać długie pędy roślin na podporze, przyspieszając w ten sposób „zazielenienie”. Bluszcz będzie korzystał z podpory w postaci kratek w sytuacji, gdy nie ma do dyspozycji ściany, muru, skały do obrośnięcia. Doskonale nadaje się do porastania płotów – nasze kratki mocowane do słupków w połączeniu z bluszczem to doskonała metoda na tworzenie efektywnych zielonych ekranów w otwartej przestrzeni.

Gatunki i odmiany

Występuje w wielu odmianach o różnym stopniu wrażliwości na mróz i różnym zastosowaniu – niektóre odmiany polecane są szczególnie do porastania murów, ścian, parkanów, inne to doskonałe rośliny okrywowe.

Hedera helix ‚Thorndale’

Hedera helix ‚Thorndale’

Hedera helix "Glacier"

Hedera helix „Glacier”

Hedera helix odmiana Goldheart", rośnie wolniej od gatunku i osiąga około połowy jego wielkości. W ostrzejsze zimy może podmarzać.

Hedera helix odmiana Goldheart”, rośnie wolniej od gatunku i osiąga około połowy jego wielkości. W ostrzejsze zimy może podmarzać.

Hedera colchica "Suplhur Heart" - bluszcz kolhidzki

Hedera colchica „Suplhur Heart” – bluszcz kolchidzki

Bluszcz kolchidzki

Hedera colchica – bluszcz kolchidzki

Hedera helix 'Profesor Seneta'

Hedera helix 'Profesor Seneta’

Hedera helix "Aroborescens" - bluszcz posopolity, odmiana krzaczasta

Hedera helix „Aroborescens” – bluszcz posopolity, odmiana krzaczasta