Actinidiaceae / dorasta do 4-10m / stanowisko: słońce, półcień


Wytrzymałe, odporne na wymarzanie, zdrowe pnącze ogrodowe rodzące we wrześniu i październiku słodkie, aromatyczne owoce. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby o lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie. Aktinidie są zazwyczaj roślinami dwupiennymi: występują w formie żeńskiej i męskiej (aby żeńska forma wydała owoce musi być zapylona przez formę męską); przy większych nasadzeniach wystarczy 1 okaz męski na kilka żeńskich; aktinidie sadzi się co około 5m.

Gatunki i odmiany

Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna
Kiwi o pięknych, skórzastych, ciemnozielonych liściach. Rośnie szybko (przyrost nawet do 3 m rocznie). Popularne osobniki żeńskie: 'Geneva’, 'Jumbo’, 'Rogów’; męskie: 'Weiki’ obupłciowe: 'Issai’ (na jednej roślinie występują zarówno męskie jak i żeńskie kwiaty).

Actinidia kolomikta – aktinidia pstrolistna
Interesująca odmiana rodząca małe, słodkie owoce w gładkiej skórce. U co najmniej dwuletnich osobników (obficiej na osobnikach męskich, na stanowisku nasłonecznionym) niektóre liście przebarwiają się na biało i różowo. Można przycinać (najlepiej po okresie wegetacyjnym lub tuż przed). Popularne osobniki żeńskie: 'Dr Szymanowski’, 'Sentyabrskaya’; męskie: 'Adam’.

Podpory

Pędy owijają się wokół podpór. Najlepsze są pionowe liny, pręty, belki z elementami poziomymi, kratownice. Optymalna podpora powinna mieć minimum 3 m wysokości i 3 m szerokości, montaż 10-15 cm od ściany.