Kratki do pnączy

Pnącza na elewacjach, zielone ściany i pergole

Kratki do Pnączy Afrykarium Wrocław
Nasze kratki we wrocławskim Afrykarium

Sprawdzone rozwiązanie

Kratki do pnączy to podpory, które przydają się tam gdzie pnącza same by sobie nie poradziły lub byłoby im dużo trudniej. Pozwalają wprowadzić rośliny pnące na mury, garaże, szopki na narzędzia, czy hale przemysłowe; to solidne i uniwersalne rozwiązanie do stosowania zarówno w skali przydomowych ogrodów jak i dużych obiektów użyteczności publicznej, czy przy autostradowych barierach akustycznych. Wiele wariantów montażu umożliwia różne zastosowania; można je mocować do elewacji, ale również tworzyć z nich wolnostojące ażurowe przegrody – zielone przepierzenia. Metalowe kratki to autorski produkt naszej firmy, produkujemy je od ponad 10 lat.

Dla wielu gatunków

Kratki są bardzo dobrą podporą dla pnączy czepiających się pędami lub przy pomocy wąsów czepnych – winorośli, powojników, winobluszczy, dławisza czy rdestu Auberta. Nadają się też do róż, fasoli i pnączy jednorocznych. Kratki dają roślinom podstawowe oparcie mechaniczne po którym rośliny są w stanie się piąć, jednocześnie organizują je w zaplanowany przez nas sposób. Na balkonach sprawdzają się do prowadzenia pomidorów pnących, truskawek, czy ziół zawieszonych w doniczkach. Więcej o gatunkach, które rosną optymalnie na kratkach i o tych, które ich nie potrzebują piszemy poniżej.

Proste i trwałe

Wykonanie z solidnego drutu 5 mm zapewnia sztywność konstrukcji i wytrzymałość. Kratki są cynkowane ogniowo, co trwale zabezpiecza je przed korozją. Ocynkowany stalowy drut szybko przestaje się błyszczeć a utleniona powłoka przybiera szarawy kolor co sprawia że podpory nie rzucają się w oczy nawet tam gdzie jeszcze nie są całkowicie pokryte roślinnością. Nasze kratki do pnączy można mocować na płaszczyznach – na ścianach czy murach, oraz do słupków czy też prostopadle do płaszczyzn. Kratki dostarczamy z kompletem odpowiednich mocowań, zależnie od przeznaczenia z hakami dystansowymi lub mocowaniami do słupków; więcej o montażu

+

Cztery moduły do wyboru

120×180, 90×180, 60×180, 45×180 [cm]

Wymiary kratek

Ulotka do pobrania

pdf

Kratki do pnączy
+ PDF, 12.5 MB

Optymalne moduły

Kratki produkujemy wyłącznie w czterech szerokościach: 120, 90, 60 i 45 cm, wysokość jest stała: 180 cm. Przez lata te wymiary sprawdziły się w stosowaniu i transporcie – nie wykonujemy kratek o innych parametrach. Z dostępnych modułów zazwyczaj da się złożyć powierzchnię zbliżoną do zapotrzebowania. W razie konieczności gotowe kratki można docinać.

Do ogrodów i wnętrz

Choć dedykowane do ogrodów – kratki znajdują również zastosowanie we wnętrzach – do uprawy takich roślin jak Epipremnum czy Tetrastigma. Sprawdzają się w przestrzeniach minimalistycznych czy industrialnych. Nasze kratki stanowią główną podporę roślinności tropikalnej we wnętrzach wrocławskiego Afrykarium.


Jak wydzielić fragment ogrodu?

Kratki do pnączy + słupki

Jeżeli chcielibyście wydzielić fragment ogrodu, odseparować się od sąsiadów i zredukować wiejący wiatr, to być może kratki są rozwiązaniem, którego szukacie. Nasze kratki w połączeniu z popularnymi, ogrodowymi słupkami z drewna to efektowny i prosty sposób na wydzielenie fragmentu ogrodu, osłonięcie tarasu, śmietnika, stworzenie „zielonej” zasłony optycznej; ocynkowana stal w połączeniu z drewnem daje poczucie swoistej surowej elegancji. To dobra alternatywa dla drewnianych paneli ogrodowych; zamiast opatrzonej, rustykalnej formy proponujemy wprowadzić do ogrodu nowocześnie wyglądające kratki. Pnącza będą zachwycone.

Kratki na powyższych zdjęciach zostały zamocowane do sosnowych kantówek 7×7 cm, osadzonych w kotwach wbijanych. Słupki mogą być tej samej wysokości co kratki, mogą być od nich dłuższe lub też nieco krótsze – kratki są na tyle sztywne że mogą przestawać górą do około 30 cm. Oczywiście słupki nie muszą być drewniane, mogą być stalowe, żelbetowe itp. Słupków i kotew nie dostarczamy.

Kratki można łączyć w dowolne układy – od pojedynczej podpory po całkowitą osłonę tarasu. Pojedyncza kratka może służyć do uprawy powojnika, fasoli, czy jeżyny. Z dwóch lub więcej kratek ustawionych względem siebie pod kątem można uzyskać sztywną przestrzenną podporę np. do róż. Moduły można mocować również w poziomie – pojedynczo, lub wielokrotnie uzyskując wyższe lub niższe bariery. Nadają się również jako ażurowy „sufit” przy większych pergolach.

Układy kratek na słupkach
Pojedyncza kratka może służyć do uprawy powojnika, fasoli czy jeżyny. Z dwóch kratek zestawionych pod kątem prostym uzyskamy solidną podporę np. dla róży.

Zielone ekrany z bluszczu

Choć nie oferujemy gotowych obrośniętych bluszczem paneli, to jednak zachęcamy do ich samodzielnego wykonania. Obsadzając kratki nawet młodymi sadzonkami bluszczu szybko doczekamy się zielonej, przez cały rok żywej ściany, która nie będzie kosztowała fortuny. Co jakiś czas ręcznie zaplatając pędy rośliny pomożemy jej w szybkim zaanektowaniu całej kratki, bez takiej pomocy bluszcz przystosowany do wspinania po powierzchniach piął by się po kratce bardzo powoli.


Prosty montaż dla każdego

Dwa warianty mocowania

Kratki dostarczamy zawsze z kompletem odpowiednich mocowań, zależnie od przeznaczenia z hakami dystansowymi – typ „L”, lub mocowaniami do słupków – typ „S”. Rodzaj mocowań należy wybrać przy składaniu zamówienia. Kratki przeznaczone są do samodzielnego montażu, który jest prosty i intuicyjny, wymaga jedynie podstawowych narzędzi i umiejętności.

+

Szczegółowa instrukcja do pobrania

pdf

Instrukcja montażu kratek
+ PDF, 1.1 MB

1.

Mocowanie „L” – do murów i elewacji

5 sztuk w komplecie z kratką. Do płaskich powierzchni kratki mocuje się w pięciu punktach za pomocą haków dystansowych, odległość zamocowanej konstrukcji od ściany wynosi 10 cm. Proste i bardzo solidne haki z płaskownika 25 x 5 mm przykręca się do ściany odpowiednimi śrubami, które należy dobrać do podłoża – zazwyczaj są to kołki rozporowe 8×60 (nie są częścią zestawu). Wszystkie elementy mocowania są ocynkowane termodyfuzyjnie, co zapewnia bardzo dobrą odporność na korozję. Każdą kratkę mocuje się niezależnie w pożądanej odległości jedną od drugiej – kratki nie są ze sobą łączone, można je mocować pionowo, poziomo lub nawet ukośnie.

2.

Mocowanie „S” – do słupków

6 sztuk w komplecie z kratką. Mocują kratki do słupków drewnianych i stalowych, ale również do ścian murowanych, żelbetu, kamienia i w sytuacjach nietypowych. W zestawie sześć mocowań (po trzy na jeden bok kratki), w komplecie wkręty do drewna; ocynk galwaniczny. Kratki mogą być mocowane w pionie lub poziomie. Szczegóły w instrukcji montażu.


Sprawdź do jakich pnączy zalecamy kratki

/ Pnącza na kratki

Metalowe kratki są bardzo dobrą podporą dla wszystkich roślin owijających się pędami, czepiających się wąsami czepnymi lub ogonkami liściowymi. Z łatwością można na nich prowadzić również te, które pną się słabiej – jak np. róże – wystarczy je podwiązywać. Pnącza, które można sadzić przy kratkach:

Kratki oczywiście sprawdzą się także jako podpora do pnączy jednorocznych – jak powój, czy ipomea, również do jeżyn, malin, fasoli, a we wnętrzach jako podpora do pnączy egzotycznych.

Bluszcz, przypadek szczególny

Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest pnączem samoczepnym – nie owija się wokół lin czy prętów, przywiera do powierzchni swoiście w nią wrastając. Stosowanie podpór bywa zasadne gdy nie zależy nam żeby bluszcz rósł wysoko, ale raczej żeby szybko zarósł jakąś powierzchnię do niedużej wysokości. Mamy wtedy możliwość ręcznego zaplatania długich pędów roślin na podporze, przyspieszając w ten sposób zazielenienie. Przy mniejszych założeniach instalacja podpory może pełnić też funkcję dyscyplinującą – granice podpory mogą sugerować dokąd roślina ma rosnąć, resztę regularnie tniemy. Jak pisaliśmy wyżej bluszcz idealnie nadaje się do tworzenia zielonych ekranów. Więcej o tym jak pnie się bluszcz.

Winobluszcz trójklapowy nie potrzebuje kratek!

Do sadzenia przy ażurowych podporach nie nadaje się Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata), który jest rośliną doskonale samoczepną, jego pędy nie owijają się wokół podpór, przylgi które wykształca potrzebują płaskiej powierzchni. W przypadku tego pnącza instalowanie kratek czy lin nie ma sensu.

+

Zobacz nasze zestawienie najważniejszych pnączy w tabeli

pdf

Pnącza ABC
+ PDF, 75 KB


Kup teraz?

/ Sprzedaż

Sklep internetowy

Kratki są dostępne od ręki w naszym sklepie internetowym. Zamówienia można też składać przez email lub do nas przyjechać (po uprzednim umówieniu się). Kratki wysyłamy w paczkach pocztą kurierską DPD, oczywiście są wysyłane w całości – nie zginane, starannie zabezpieczone na czas transportu.

Sprzedaż hurtowa

Złóż zamówienie przez formularz / email lub prześlij zapytanie, a otrzymasz ofertę. Kratki dostarczamy spedycją na terenie całej Polski. Mniejsze ilości wysyłamy w paczkach, większe na paletach EUR – na jednej palecie maksymalnie około 35 kratek 120 x 180 cm.