Liny

Liny jako podpora do pnączy

Wisteria floribunda na linach, Berlin
Wisteria floribunda na linach, Uniwersytet Humboldta w Berlinie

Sznurek, drut, lina

Liny pozwalają tworzyć proste, nienachalne wizualnie podpory dla niektórych gatunków pnączy. Pnącza mogą ozdabiać elewacje, tworzyć zielone ściany, i subtelne roślinne akcenty; z ich pomocą możemy zagospodarować pionowe powierzchnie, które w przeciwnym razie byłyby martwe, lub w najlepszym razie zajęte przez reklamy czy niechciane graffiti. Jedna lub dwie pionowe liny porośnięte wisterią czy kokornakiem w nieciekawym zaułku miasta może wydobyć z tego miejsca jego ukryty czar. Pnącza mogą też stać się motywem przewodnim, nie tylko listkiem figowym zasłaniającym niedostatki architektury czy dającym legitymację że inwestycja jest „eko”.

Oferujemy liny, mocowania i niezbędne akcesoria, które mogą posłużyć do stworzenia dobrze służącej roślinom podpory. Olinowanie ma być trwałe i w miarę bezobsługowe dlatego wszystkie metalowe elementy wykonane są ze stali nierdzewnej. Nasze produkty są pomyślane do samodzielnego montażu – ZIELONY FRONT nie zajmuje się instalacją.

Zacznij od wyboru pnącza

Planowanie linowych podpór do pnączy najlepiej zacząć od doboru właściwego pnącza. Musimy brać pod uwagę wymagania samych roślin – należy wybrać odpowiednie stanowisko, zastanowić się czy roślina będzie w danym miejscu rosła tak jak byśmy sobie wymarzyli. Zastanówmy się w jaki sposób dane pnącze się wspina. Czy roślina którą planujemy posadzić w ogóle potrzebuje podpory? Czy układ lin tworzących podporę musi być bardzo gęsty? Jak maksymalnie wysoko może rosnąc dany gatunek – czy jest szansa na całkowite pokrycie ściany tak jak byśmy chcieli? Czy roślinę trzeba będzie pielęgnować – ciąć, podlewać itp. Więcej o pnączach na liny piszemy niżej.

+

Przewodnik

Nasz krótki przewodnik pomoże wprowadzić w zawiłości linowo-pnączowe.

pdf

Liny – podpory do pnączy
+ PDF, 3.7 MB

pdf

Cennik – Liny
+ PDF, 65 KB

Ważne

Obecnie nie oferujemy kotew do montażu lin na elewacjach ocieplonych – wyłącznie do elewacji wykonanych z materiałów odpornych na obciążenia mechaniczne – żelbet, cegła itp.


Układ olinowania

Większość pnączy poza pionowymi linami wymaga również poprzecznych elementów zapobiegających zsuwaniu się i umożliwiających zdobywanie wysokości. Układ i gęstość olinowania powinny być dopasowane do gatunków, które planujemy sadzić. Decydując o gęstości olinowania sugerujemy by kierować się prostą zasadą, że może być jak najmniej gęste, ale wystarczające, przy czym wystarczające może oznaczać też odpowiednie dla nas – rośliny się nie obrażą że zainstalowano za mało lub za dużo lin – będą korzystały z tego co jest dostępne. Gęsta siatka może sprzyjać utworzeniu zwartej roślinności, ale sama w sobie nie gwarantuje sukcesu. W razie wątpliwości sugerujemy tworzyć układ luźniejszy i skupić się na dobrostanie roślin, licząc że pędy zadbanych i dobrze rozwijających się pnączy zagęszczą strukturę. W typowych sytuacjach proponujemy rozstaw lin pionowych co 40-60 cm, lin poziomych 60-180 cm.

Montaż dużej ilości lin i sadzenie przy nich bardzo wielu sadzonek pnączy bez zrozumienia ich potrzeb wydaje nam się tak samo głupie, jak montaż kilometrów stalowych barierek przy drogach, albo betonowanie skweru w mieście, po uprzednim wycięciu wszystkich drzew.

Mocowania


Z technicznego punktu widzenia najważniejszymi elementami olinowania są punkty mocujące, które zazwyczaj mają utrzymywać liny w niewielkim dystansie od płaszczyzny. Wybór możliwych do zastosowania mocowań – odpowiednich do podłoża i spodziewanych obciążeń – jest kluczowy dla stworzenia trwałej i bezpiecznej podpory. Mocowania stanowią też około 80% kosztów materiałowych olinowania. Wybór mocowania zależy od materiału z jakiego wykonana jest fasada. W podłożach z twardych materiałów jak cegła, żelbet czy drewno łatwo osadzić solidne punkty mocujące, natomiast montaż na fasadach ocieplonych jest utrudniony – ZIELONY FRONT obecnie nie oferuje kotew do elewacji ocieplonych. Wykończenie z płyt kamiennych czy płyt warstwowych często wyklucza ingerencję w strukturę materiału, w takich sytuacjach najlepiej na etapie projektowania przewidzieć odpowiednie punkty montażowe.
.

Waga pnączy, obciążenia

Waga pnączy zależy od gatunku, ale też od kultury ogrodniczej i obiektywnych warunków w jakich roślina rośnie. Przyjmuje się, że waga pnącza na jednym metrze kwadratowym to około 15 do 20 kg, choć bluszcz może ważyć nawet 50 kg. Po deszczu masa układu wzrasta, a wiatr i zalodzenie może sprawić, że obciążenie wzrośnie kilkukrotnie. W tej sytuacji dobór i wykonanie niezawodnych punktów mocujących liny jest kwestią krytyczną.

Stal nierdzewna

Wszystkie oferowane metalowe elementy wykonane są ze stali nierdzewnej, co daje pewność wieloletniego funkcjonowania bez potrzeby konserwacji. W 99% Stosujemy stal kwasoodporną AISI 316 (A4) o maksymalnej odporności na korozję. Stosujemy liny o średnicy 3,0 mm lub 4,0 mm, oraz wysokiej jakości, odporne na działanie UV, plecione żeglarskie liny polipropylenowe o średnicy 5,0 mm lub 6,0 mm.


Nie wszystkie pnącza lubią liny

/ Pnącza na liny

Nie każde pnącze potrzebuje podpory. Dla wielu wystarczającą podporą jest powierzchnia elewacji, do której się przyczepiają przylgami czy korzeniami czepnymi. Wybierając pnącze, które wymaga podpory uzyskujemy możliwość zapanowania nad rośliną – pnącze będzie rosło tylko tam gdzie jest podpora. Pozwala to uniknąć ewentualnych problemów takich jak pnącze rosnące ponad miarę, nie tam gdzie trzeba – wchodzące na dach, do mieszkania przez okna, pomiędzy mur a rynnę itp. Tam gdzie to możliwe na wielkich połaciach sadźmy pnącza samoczepne.

Na podporze wykonanej z lin dobrze będą się czuły pnącza, które owijają się wokół podpory pędami lub wykształcają wąsy czepne:

Większość pnączy poza pionowymi linami wymaga również poprzecznych elementów zapobiegających zsuwaniu się i umożliwiających zdobywanie wysokości. Układ i gęstość olinowania powinny być dopasowane do konkretnych gatunków, które planujemy sadzić.

Przy linach sadzić można również inne rośliny np. róże (wymagają one jednak podwiązywania do podpory) oraz pnącza jednoroczne, takie jak kobea, powoje, fasola. Liny znajdują też zastosowanie przy prowadzeniu roślin we wnętrzach.

Zachęcamy do sadzenia kilku gatunków pnączy w jednym miejscu, odpowiednia kombinacja może zapewnić szybsze i bardziej efektowne pokrycie ścian. Możemy też traktować pnącza samoczepne (np. bluszcz, winobluszcz trójklapowy) jako swoistą zieloną bazę, a dodatkowo na linach prowadzić inne gatunki np. wielkokwiatowe powojniki.

+

Zobacz nasze zestawienie najważniejszych pnączy w tabeli

pdf

Pnącza ABC
+ PDF, 75 KB


/ Jak zamawiać

Elementy olinowania nie są dostępne w naszym sklepie internetowym. Zapytania prosimy składać przez email, cennik jest dostępny do pobrania. Prosimy aby przed złożeniem zapytana zapoznali się Państwo z naszym poradnikiem, zrozumienie podstaw technicznych i potrzeb pnączy prędzej czy później okazuje się niezbędne do stworzenia nawet prostego układu olinowania.

pdf

Liny – podpory do pnączy
+ PDF, 3.7 MB

pdf

Cennik – Liny
+ PDF, 65 KB