Liny to rozwiązanie dla małych i dużych obiektów. Podstawową zaletą stosowania lin jako podpór do roślin jest trwałość elementów przy niedużej masie tworzonej konstrukcji. Oferujemy liny, mocowania i niezbędne akcesoria, które posłużą do stworzenia trwałej, prostej w instalacji i dobrze służącej roślinom podpory. Wszystkie metalowe elementy systemu wykonane są ze stali nierdzewnej, co daje pewność wieloletniego funkcjonowania bez potrzeby konserwacji.

Pnącza są najważniejsze


Planowanie linowych podpór do pnączy powinniśmy zacząć od doboru właściwego… pnącza. Trwała i efektowna zielona ściana to kombinacja rośliny i niezbędnego minimum środków technicznych. Przede wszystkim musimy brać pod uwagę wymagania samych roślin – należy wybrać odpowiednie stanowisko, zastanowić się czy roślina będzie w danym miejscu rosła tak jak byśmy sobie wymarzyli. Skoro zakładamy, że pnącze ma porosnąć całą ścianę to stwórzmy do tego odpowiednie warunki. Zastanówmy się w jaki sposób dane pnącze się wspina. Czy roślina którą planujemy posadzić w ogóle potrzebuje podpory? Czy krata/układ lin tworzących podporę musi być bardzo gęsty? Jak maksymalnie wysoko może rosnąc dana roślina pnąca? Czy jest szansa na całkowite pokrycie ściany tak jak byśmy chcieli? Czy roślinę trzeba będzie pielęgnować – ciąć, podlewać itp. Zachęcamy do sadzenie kilku gatunków w jednym miejscu, daje to ciekawe efekty wizualne i stanowi swoiste zabezpieczenie, gdy któreś z pnączy rośnie będzie rosnąc gorzej niż zakładaliśmy.

Warunki techniczne


Montaż liny bywa banalnie prosty, ale może też stanowić niemałe wyzwanie. Liny zazwyczaj rozpięte są pomiędzy wkręcanymi lub wklejanymi w podłoże mocowaniami. Parametry takiego mocowania muszą uwzględniać między innymi spodziewane obciążenia (m.in. wagę pnącza), trwałość podłoża, grubość liny.

Waga pnączy zależy od gatunku, ale też od kultury ogrodniczej i obiektywnych warunków w jakich roślina rośnie. Przyjmuje się, że waga pnącza na jednym metrze kwadratowym to około 15 do 20 kg, choć bluszcz może ważyć nawet 50 kg. Po deszczu masa układu wzrasta, a wiatr i zalodzenie może sprawić, że obciążenie wzrośnie kilkukrotnie. W tej sytuacji dobór i wykonanie niezawodnych punktów mocujących liny jest kwestią krytyczną.

Wybór mocowania zależy od materiału z jakiego wykonana jest fasada. W podłożach z twardych materiałów jak cegła, żelbet czy drewno łatwo osadzić solidne punkty mocujące, natomiast montaż na fasadach ocieplonych jest utrudniony. Wykończenie z płyt kamiennych czy płyt warstwowych często wyklucza ingerencję w strukturę materiału, w takich sytuacjach najlepiej na etapie projektowania przewidzieć odpowiednie punkty montażowe.

Liny, mocowania i akcesoria


Wszystkie metalowe elementy wykonane są ze stali nierdzewnej, co daje pewność wieloletniego funkcjonowania bez potrzeby konserwacji. Stosujemy stal kwasoodporną AISI 316 (A4) o maksymalnej odporności na korozję. Stosujemy liny o średnicy 3,0 mm lub 4,0 mm, oraz wysokiej jakości, odporne na działanie UV, plecione żeglarskie liny polipropylenowe o średnicy 5,0 mm lub 6,0 mm. W typowych sytuacjach wytrzymałość liny znacznie przekracza statyczne i dynamiczne obciążenia.

Oferujemy odpowiednie kotwy chemiczne, wkręty, śruby dwugwintowe, ściągacze i akcesoria do szerokiej gamy zastosowań. Przegląd asortymentu i poglądowa lista stosowanych mocowań jest dostępna w naszym cenniku, aktualny cennik i katalog – w przygotowaniu. Szczegóły techniczne aktualnie proponowanych rozwiązań wysyłamy po otrzymaniu zapytania.

Mocowanie

Mocowanie D8X120-U i D10x160-3

WAŻNE

Nie oferujemy kotew do montażu lin na elewacjach ocieplonych, nasza aktualna oferta dotyczy wyłącznie elewacji wykonanych z materiałów odpornych na obciążenia mechaniczne – żelbet, cegła itp.

pdfLiny – Podpory do pnączy
» PDF, 6.2 MB

pdfCennik – Liny
» PDF, 70 KB


+

Aby ułatwić dobór pnącza i podpory stworzyliśmy tabelę z dwudziestoma roślinami. Nasze pnączowe ABC zawiera najważniejsze informacje o ich właściwościach i wymaganiach.

pdfPnącza – ABC
» PDF, 75 KB