Lubimy pnącza i wszystkie są świetne ale są wśród nich takie które lubimy bardziej. Przedstawiamy subiektywny wybór naszym zdaniem najwartościowszych pnączy, które sprawdzą się w naszych ogrodach.

Więcej o znaczeniu pnączy i ich walorach piszemy tutaj »

 


Actinidia - aktinidia

Actinidia – aktinidia

Actinidiaceae / dorasta do 3-4m / stanowisko: słońce, półcień

Wytrzymałe, odporne na wymarzanie, zdrowe pnącze ogrodowe rodzące słodkie, aromatyczne owoce (podobne do kiwi lecz mniejsze: porównywalne np. z agrestem). Wymaga żyznej, wilgotnej gleby o lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie. więcej »


Aristolochia macrophylla - kokornak wielkolistny

Aristolochia macrophylla – kokornak wielkolistny

synonimy: A.durior, A. sipho / rodzina: Aristolochiaceae / dorasta do 10m, 1-2m rocznie / stanowisko: półcień, cień

Imponujące pnącze o wielkich, sercowatych, dachówkowato ułożonych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto. Tworzy nieprzebytą dla wzroku, chłodną, cienistą osłonę – stosowany był do porastania altan przy dworkach szlacheckich więcej »


Celastrus orbiculatus - dławisz okrągłolistny

Celastrus orbiculatus – dławisz okrągłolistny

Celastraceae / dorasta do 12m, 1-4m rocznie / stanowisko: każde

Bardzo silnie rosnące pnącze owijające się wokół podpór łodygami (tam, gdzie nie znajdzie dla siebie podpory będzie tworzyć gęste, krzaczaste zarośla). Mało wymagające: rośnie na stanowisku słonecznym, zadowala się glebami przeciętnymi, dobrze znosi okresowe przesuszenie. więcej »


Clematis - powojnik

Clematis – powojnik

Ranunculaceae / dorasta 1-10m, nawet do 6m rocznie / stanowisko najczęściej słoneczne

Powojniki to najczęściej byliny lub krzewy pnące. Do wspinania potrzebują podpór wokół których owijają sie ogonkami liściowymi lub wąsami czepnymi. Uprawiane są głównie ze względu na obfite i wyraziste kwiaty, na świecie jest ich około 200 gatunków i kilka tysięcy odmian. więcej »


Fallopia aubertii - rdestówka auberta

Fallopia aubertii – rdestówka auberta

Polygonaceae / dosrasta 10-15 m, 5-6m rocznie / stanowisko: każde

Niezwykle silnie rosnące pnącze o niewielkich wymaganiach: rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach przeciętnych, znosi przesuszenie (może wówczas tracić liście, które odrastają w okresie większej zasobności podłoża w wodę). Mrozoodporna. więcej »


Hedera helix - bluszcz pospolity

Hedera helix – bluszcz pospolity

Araliaceae – araliowate / wysokość: 25-30m / przyrost: 0,5 do 1m / stanowisko: półcień, cień

Zimozielone pnącze pospolite w całej Europie (oprócz jej północnych krańców). W Polsce często spotykany w ogrodach, parkach, lasach. Na młodych, giętkich łodygach wytwarzają się czepne korzenie przybyszowe, dzięki którym bluszcz wspina się po murach, ścianach, pniach drzew. więcej »


Humulus lupulus

Humulus lupulus – chmiel zwyczajny

Cannabaceae / dorasta do 8-12m / stanowisko: słońce, półcień, cień

Chmiel zwyczajny jest z pewnością znany nie tylko miłośnikom przyrody – jest byliną rozpowszechnioną w stanie dzikim w całej Europie, także rośliną uprawną (jego owocostany, tzw. szyszki, wykorzystuje się w produkcji piwa). Jest także wytrzymałym, całkowicie odpornym na wymarzanie, zdrowym pnączem ogrodowym więcej »


Hydrangea anomala subsp. petiolaris - hortensja pnąca

Hydrangea anomala subsp. petiolaris – hortensja pnąca

Hydrangeaceae / dorasta do 10-20m, 1m rocznie / stanowisko: półcień, cień

Pochodzące z Azji (Chiny, Japonia) bardzo dekoracyjne pnącze o ciemnozielonych, sercowatych liściach i białych kwiatach zebranych w duże baldachy (od maja do lipca). Dzięki czepnym korzeniom przybyszowym wspina się po chropowatych powierzchniach więcej »


Lonicera - wiciokrzew

Lonicera – wiciokrzew

Caprifoliacea / dorasta do 5-6m, 0,5-1m rocznie / stanowisko: półcień, cień

Rodzaj Lonicera podzielony jest na dwa podrodzaje: Lonicera (suchodrzew) oraz Caprifolium (wiciokrzew). Do podrodzaju suchodrzew należą krzewy o wyniesionych pędach, spośród nich najbardziej godna uwagi wydaje się być pochodząca z Syberii, niezawodnie mrozoodporna jagoda kamczacka – Lonicera caeruela (suchodrzew siny). więcej »


Parthenocissus quinquefolia - winobluszcz pięciolistkowy

Parthenocissus quinquefolia – winobluszcz pięciolistkowy

Vitaceae / dorasta do 10m, 1-2m rocznie / stanowisko: słońce, półcień, cień

„Dzikie wino” – jedna z najpopularniejszych u nas roślin pnących: dzięki dużej sile wzrostu i małym wymaganiom co do stanowiska oraz gleby porasta budynki, płoty, słupy energetyczne i balkony w całej Polsce. Liście na długich ogonkach więcej »


Parthenocissus tricuspidata - winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata – winobluszcz trójklapowy

Vitaceae / dorasta do 10-20m, 1-2m rocznie / stanowisko: słońce, półcień

Wspina się za pomocą wąsów czepnych zakończonych przylgami. Pnącze doskonale nadające się do pokrywania nawet bardzo gładkich powierzchni – przywiera do nich przylgami wykształconymi na końcach wąsów czepnych. Są one bardzo silnie przytwierdzone do powierzchni więcej »


Vitis amurensis - winorośl amurska

Vitis – winorośl

Vitaceae / dorasta do 15m, 2m rocznie / stanowisko: słońce, półcień

To bardzo mrozoodporne pnącze pochodzące z terenów wschodniej Azji ma niewielkie wymagania co do podłoża. Pędy i wąsy czepne owijają się wokół podpór. Liście podobne do winorośli właściwej: trzy- lub pięcioklapowe, mięsiste, wyraźnie unerwione, przebarwiające się jesienią czerwono. Kwiaty od maja do czerwca. więcej »


Wisteria

Wisteria – glicynia

Fabaceae / dorasta do 12m / stanowisko: słońce, półcień

Glicynia to silnie rosnące pnącze o pięknych kwiatach: ich pachnące, fioletowe, niebieskie, białe lub różowe kaskady można podziwić w maju, jeszcze zanim rozwiną się liście. Kwiatostany osiągają długość nawet 70cm, pojawiają się na roślinach kilkuletnich. więcej »